سوالات متداول

خانه سوالات متداول

1) کاردرمانی چیست؟

کاردرمانی مهمترین پروسه توانبخشی و  همچنین مراجع محورترین رشته در علوم توانبخشی است. طبق تعریف  کاردرمانی هنر بکارگیری فعالیتهای هدفمند (occupation) جهت دادن انگیزه کافی برای انجام و ادامه درمان و ارائه تمرینهای کاربردی مناسب درمانی است که به منظور پیشگیری از ناتوانی و حل مشکلات عملکردی افراد ناتوان و معلول و کسب حداکثر استقلال عملکردی این افراد بکارمیرود؛ این خدمات در محدوده مشکلات فیزیکی و روانی قرار دارند. پیشگامان این حرفه معتقد بودند که با استفاده  از فعالیت هدفمند در بازیها ، تمرینات و حتی کار می توان سلامتی افراد را تحت تأثیر قرار داد.

2) تفاوت کاردرمانی با فیزیوتراپی چیست؟

هدف اصلی کاردرمانی و فیزیوتراپی کمک به روند بهبود بیمار است. فیزیوتراپی علم استفاده از انواع مدالیته های فیزیکی و تمرین های فیزیکی برای کاهش درد ٬ افزایش توانمندی ٬ اصلاح ساختاری و مستقل ساختن فرد کم توان است ولی کاردرمانی علم و هنر استفاده از فعالیت های هدفمند درمانی ٬ جهت درگیر ساختن ذهن ٬ روان و جسم بیمار ٬ برای افزایش هر چه بیشتر استقلال و توانمندی فرد است.

تمرکز اصلی در فیزیوتراپی درمان مشکلات جسمی است ولی کاردرمانی بر اساس دیدگاه کلی نگری که دارد علاوه بر تمرکز برای حل مشکلات جسمی بیمار ٬ شرایط روانی بیمار را هم در نظر می گیرد. همچنین هدف اصلی کاردرمانی فقط حل مشکل بیمار نیست ٬ بلکه ایجاد عملکرد مفید و بازگشت بیمار به زندگی کاری و اجتماعی است.

ابزار یک کاردرمانگر ٬ غالبا ابتکار اوست و به منظور بهبود بیمار از فعالیت های هدفمند با استفاده از ساده ترین ابزار که متناسب با شرایط بیمار است استفاده می کند طوری که بیمار با یادگیری تمرینات و فعالیت های درمانی می تواند آنها را در خارج از کلینیک انجام دهد و روند درمان را سریعتر کند. در حالی که در فیزیوتراپی درمان غالبا به دو شکل کلی است ٬ یا استفاده از مدالیته های درمانی ( نظیر اولتراسوند ٬ مادون قرمز ٬ ماورابنفش ٬ دستگاه های الکترو تراپی ٬ استیمولاتور ها و تنس ها و هات پک ٬ آیسینگ ٬ ویبراتور و…) و یا تمرین های درمانی حرکتی ( نظیر تمرین های PRE ٬ تقویت عضلات و افزودن وزنه ها ٬ کشش و مهار عضلانی و…)  و به دلیل استفاده از تجهیزات و دستگاه های خاص درمان بیمار محدود به کلینیک است.

بنابراین در مورد بسیاری از بیماران  مراجعینی که از لحاظ اوضاع روحی و روانی ٬ انگیزه ی کافی برای تمرین درمانی ندارند و یا از هوش  کافی برای پیروی از دستورات تمرین ها برخوردار نیستند و ادراک کلامی مطلوبی برای انجام آنچه به صورت یکنواخت از ایشان خواسته شده است ندارد فیزیوتراپی به مشکل برخورد می کند ٬ چرا که رویکرد مکانیکال دارد و انگیزه دادن به بیمار از طریق ارائه ی فعالیت های ابتکاری و هدفمند در چارچوب کاریشان نمی گنجد. حال آن که در رویکرد کلی نگر کاردرمانی ٬ این افراد نیز شانس بازتوانی دارند و می توانند تحت پوشش خدمات کاردرمانی واقع شوند.

هدف از درمان بیمار در کاردرمانی ایجاد یا بهبود عملکرد بیمار در زندگی است و فعالیت هایی که ارائه می دهد اغلب بر همین مبناست  به عبارتی دیگر کاردرمانی معتقد است اگر عضله بیمار تقویت شود و یا ضایعه از بین برود ولی بیمار نتواند از عضو آسیب دیده برای انجام فعالیت های روزمره ی زندگی اش استفاده کند درمان انجام نشده است.

3) تفاوت کاردرمانی با روانشناسی چیست؟

ارزیابی بیمار در هر دو رشته با استفاده از پرسشنامه های مختلف است ولی کاردرمانی بیشتر با استفاده از فعالیت های هدفمند که سمبول های ویژهای دارند به  ارزیابی و درمان بیمار می پردازد بنابراین چون ارزیابی کاردرمانی غیر مستقیم و موقعیتی است و به زندگی مراجع نزدیک تر است، معمولا اطلاعات دقیق تری برای ایجاد روند درمان و تشخیص علائم به دست می آورد.

درمان کاردرمانی با استفاده از فعالیت هدفمند و با توجه به بازخورد رفتاری و کلامی مراجع قبل ٬ بعد و در حین انجام فعالیت به تشخیص علائم و درمان بیمار می پردازد. روانشناس صرفا به درمان بیماری می پردازد ولی کاردرمانی بعد از درمان سعی دارد مهارت هایی که بیمار آموخته را به روند زندگی بیمار تعمیم دهد تا امکان بازگشت به بیماری به حداقل برسد.

4) آیا خدمات کاردرمانی مشمول بیمه میباشد؟

بسته به نوع بیمه، بیمه های تکمیلی که در قرار داد خود با طرف قرارداد خدمات توانبخشی را نیز قید کرده اند، هزینه های توانبخشی و کاردرمانی فرد را نیست تحت پوشش قرار میدهند. برای اطلاعات دقیق تر لطفا با شرکت بیمه ی مورد نظر خود تماس حاصل فرمایید.

5) از کجا متوجه بشوم کودک من مراحل رشدی سالمی را طی میکند؟

شما میتوانید با مراجعه حضوری به کلینیک های کاردرمانی و مورد ارزیابی قرار دادن کودک خود از سلامت رشدی او اطمینان حاصل فرمایید.

6) برای گرفتن قرار ملاقات و حمایت شدن توسط تیم متخصصین توانبخشی کلینیک ما چه باید کرد؟

لطفا با شماره های موجود در بخش /خانه تماس گرفته و هماهنگی های لازمه را انجام نمایید

از ما سوالات خود را بپرسید

لطفا شماره تماس و برگه ی ارجاع بیمار خود را ایمیل کنید یا در کادر زیر قرار دهید